کارگر ایرانی وکارگر افغانی

در اینجا میخواهم به بررسی عملکرد کارگر ایرانی با کارگر افغانی بپردازم وچرا کارگران ما احساس میکنند که کارگران افغانی ارزان کارمیکنند وبه همین دلیل کارفرمایان با وجود موانع قانونی آنها را ترجیح میدهند.

ابتدا باید یک موضوع مهم را باید درنظر بگیریم که یک کارگر افغانی برای اینکه بتواند خود را به تهران برساند واسکان یابد وکار را شروع کند هزینه های زیادی را متحمل میشود وبرای پس انداز کردن ورساندن این پول به خانواده نیز برایشان دوباره هزینه براست ولی واقعا با این استدلال میتوانیم بگوییم که آنها مایلند ویا نمیدانند ویا زحمات خود را ارزان میفروشند.

درکشور ما بدلیل بحران های اقتصادی وتقاضای کار بیشتر از عرضه ان بوده وبسیاری از فعالیتها قادر به پرداخت نرخ کارگری که درعرف سالانه تعیین میشود نیستند وبا توجه به قانون عرضه وتقاضا کارگران ایرانی برای اینکه بتوانند ساعات وروزهای کاری خود را پر کنند باید نرخ دستمزد خود را کاهش دهند تا بستر کار بیشتری فراهم نمایند.

متاسفانه در کارگران ایرانی این دیدگاه اشتباه وجود دارد که به هر طریق ممکن باید برروی نرخ خود ایستادگی نمایند تا دستمزدشان کاهش نیابد وحتی اگر این ایستادگی منجر به بیکاری یا کم کاری شود.

دراینجا به برخی نقصان های فکری موجود در بخش کارگری اشاره میکنم که منجر شده تا دراین بخش شاهد رکود وبیکاری ونفوذ کارگران خارجی دربازار کار ایران اشاره کرده باشم:

1. تلاش کارگران ایرانی وحتی جامعه کارگری واحزاب کارگری  به حفظ وتثبیت دستمزد وحقوق پایه مصوب ویا عرف موجود.

2-استدلال اینکه باید میزان کارشان برابر ویا کمتر از دریافتی شان باشد.

3-پرس وجو وبروز رسانی اطلاعات شخصی شان از قوانین و مواردی که تامین کننده وافزایش دهنده منافع آنها باشد وبی توجهی به مواردی که درارتباط با منافع وحفظ حقوق کارفرمایان درج شده است.

4-توجه و پیگیری لحظه ایی ودریافت حقوق ودستمزد خود به محض انجام ویا در پایان کار بدون توجه به شرایط کارفرما وتوانایی او در پرداخت آن.

5-از لحظه شروع به پایان زمان کار توجه داشته نه انجام کار و درهنگام شروع تا کار را شروع کنند ودر هنگام پایان زمان حتی قبل از آن آماده رفتن میشوند وبه این توجه ندارند که این کم کاریها لطمات زیادی به نتیجه وخروجی کار میزند.

6-تبعیت از مافوق ودقت وتوجه درهنگام کار بسیار ضعیف میباشد.

این موارد برخی از مواردی است که منجر میشود کار یک کارگر ایرانی مورد قبول کارفرمایان نباشد البته نمیتوان از تلاش وهمت وصداقت برخی نیز چشم پوشی کرد ولی در کل بدلیل اینکه برخی نیز بدلیل داشتن ایرادات فوق متاسفانه کارکرد همه را زیر سوال میبرند.

حال در اینجا به امتیازات کارگر افغانی که توانسته باوجود اینکه هم از نظر جسمی و هم از نظر فکری بسیار پایین تر از کارگر ایرانی است جایگاه بالاتری را در نزد کارفرمایان پیدا کند .

1-کارگر افغانی نرخ دستمزد خود را تابعی از عرضه وتقاضای کار و شرایط اقتصادی کشور میداند برای همین نرخ او با کارفرما توافقی است تا تصویبی وقانونی

2-کارگر افغانی برعکس کارگر ایرانی میداند که برای تداوم کارش باید رضایت کارفرما باید باشد بنابراین همیشه تلاش میکند میزان عملکرد وکارش بیشتر از دریافتی اش باشد.

3-کارگر افغانی خود را تابع قانون  و قوانین حمایتی کارگری ایران نمیداند وتنها قانونی که او میداند این است که کارفرما اگر از او راضی نباشد هیچکس نمیتواند منافع او را حفظ کند .

4-کارگر افغانی در تلاش است تا شرایط خود را باشرایط کاری وتوانایی پرداخت کارفرما تطبیق دهد.

5- کارگر افغانی بخوبی میداند که کارفرما کار را میبیند و نتیجه کار ماندگاری وتداوم همکاری را منجر میشود برای همین حتی درصورت امکان شب و روز خود را وفق کار میکند وحتی پاداش کارفرما نیز حتی بدون انکه خواسته باشد نصیبش میشود.وحتی نرخ ودستمزدش نیز بدون انکه گفته باشد بیشتر میشود.

6-کارگر افغانی خود را مطیع وگوش بفرمان کارفرما میداند وخود را ملزم به اطاعت از او میکند واین تفکر را دارد که تصمیمات ازطرف کارفرما صادر میشود واو بی چون وکاست باید آن را اجرا کند واز نظر او کارش وظایف وحیطه ایی ندارد جز دستورات مدیر وکارفرما.

دقت کنید همین عوامل ساده منجر میشود تا کار با سرعت و کیفیت ومقرون بصرفه وبا رضایت طرفین به سرانجام برسد وبدلیل همین کارفرما نیز در زمان تعریف شده کار را اتمام وسرمایه گذاریش توجیه پیدا کرده وکارش رشد نموده ومجددا فعالیتهای جدید موفق دیگری را ایجاد وکارگران را با استقبال وبا شرایط بهتر بکار میگیرد وکارگر نیز هیچ وقت با بیکاری مواجهه نمیشود .

کارگر ایرانی درخیال خود با دوبرابر دستمزد کارگر افغانی وبا کارکمتر درآمد داشته ولی به این توجه نداشته که درطول سال شاید دو سوم آن را بیکار بوده وبنابراین درآمد کارگر افغانی بیشتر از او شده است وکارش نیز پایدار صرف نظر از پاداش ها وافزایش دستمزدها که گرفته است.

 

 

/ 2 نظر / 116 بازدید
یک مهندس

سلام وبلاگم رو بهتون معرفی می کنم. خوشحال میشم تشریف بیارید و نظرتونو راجع به آخرین پستم بنویسید. ممنون

سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا