توانا بود هرکه دانا بود

واقعا بیت  بسیار سنجیده وبا مفهومی است خیلی از ما ها احساس میکنیم که  توان ودانش واستعداد ما آنطور که باید در مسیر کار وفعالیت وجامعه کاربرد وکارایی ندارد وهمین استدلال منجر میشود که امروزه بسیاری فکر میکنند که در جامعه امروز ما دیگر علم اندوزی و افزایش دانش و تحصیلات نه تنها هیچ فایده ایی ندارد بلکه منجر به اتلاف وقت افراد شده وفرصت را از آنها میگیرد.

متاسفانه موافقان این نظریه روز بروز حتی نه درمیان افراد کم سواد بلکه در میان تحصیل کردکان روبه فزونی است وعامل اصلی آن افزایش نرخ بیکاری در بین تحصیل کرده ها و از دست دادن فرصت های شغلی و ناتوانی آنها در مقایسه با افرادی که کار وفعالیت را الویت داده اند در انجام بهینه فعالیتها میباشد.

البته باید یادآوری کنم بخش مهمی از این واقعیت برمیگردد به استراتژی غیر اصولی وبی برنامه توسعه دانشگاهها حتی در اقصی نقاط کشور وعدم امکان بهره گیری از اساتید علمی مناسب  و ایده مدرک گرایی و تحصیل برای نمره ومدرک میباشد که منجر شده در عمل دانش علمی افراد تحصیل کرده برای مثال در مقطع لیسانس حتی کمتر از دانش وتفکر علمی دیپلم های قدیم باشد.

مورد دیگری که برای حتی فارغ التحصیلان دانشگاههای معتبر وپذیرفته شدگان دانشگاههای سراسری را نیز رفته رفته به موافقان عدم کارایی علم در جامعه ما بدل میکند این واقعیت است که سیستم آموزشی ما یک سیستم الگوبرداری شده از کشورهای پشرفته بوده  واین امر منجر شده تا تحصیلات کاربردی نباشد وهیچ تلاش و تحقیق وارتباط صحیح منطقی بین دانشگاه و بازار کار ایجاد نشده است.

این واقعیت مهم منجر شده حتی اساتید خبره ما نیز بطور کامل با واقعیت وعلم و رقتار بازار کار ایران بیگانه بوده وحتی اگر خودشان نیز فعالیتی ایجاد کنند در مقابل یک بازاری کم سود عاجز وناتوان دیده میشوند وبوضوح میتوان پی برد درواقعیت موجود درجامعه ما اساتید دانشگاهها نه تنها شناخت صحیحی ندارند بلکه کم سواد نیز هستند وافراد فعال در بازار وجامعه نه تنها کم سواد نیستند بلکه کاملا با شیوه ها وواقعیتهای جامعه آشنا بود ه واستاد هستند.

شاید تنها روش رفع این نقیصه ایجاد ارتباط صحیح وعلمی بین دانشگاه وجامعه است بطوری که فعالین موفق بازار وجامعه نیز در تدریس حضور موثری داشته باشند حتی نه به دانشجویان بلکه به اساتید.

در تجارب وحضوری که  خودم در بازار و جامعه داشتم به این نتیجه رسیدم که هرکه داناست تواناست فقط باید متذکر شوم دانایی یعنی علم را برای علم خواندن واز محضر اساتید علمی بهره گرفتن وآن را با واقعیتهای جامعه وبازار تطبیق دادن.

در این صورت است که برای اندیشمندان اقتصادی ما مفاهیم تورم و رکود وتوررکود از کتاب و تئوری به یک شکل واقعیت و جسم قابل لمس تبدیل میشود ومیتوان برای آن نسخه های عملی و موثر نوشت.

یا برای یک استاد بازرگانی نیاز وخواسته و فروش و بازار و بازار یابی ومشتری نمود واقعی پیدا میکند وتازه متوجه میشود که بسیاری از تحصیلات علمی او منطبق با واقعیتهای جامعه خود نیست. 

/ 3 نظر / 41 بازدید
سارينا

سلااااام مطمئنم اگه به من سر بزني پشيمون نميشي!امتحان کن

سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]

مونوبلاگ

قوي ترين سيستم وبلاگدهي رايگان ايراني راه اندازي شد!! با ساخت وبلاگ در سيستم مونوبلاگ به صورت رايگان در صفحه اول گوگل قرار خواهيد گرفت و بازديد فوق العاده بالايي خواهيد داشت.... همين حالا به جمع مونوبلاگي ها بپيونديد براي ثبت وبلاگ به آدرس زير مراجعه کنيد www.monoblog.ir